Jsme tu pro Vás

Nevíte si s něčím rady?
Neváhejte nás kontaktovat.

SUPPORT PERSON'S PHOTO

ABELman

Moje ABEL podpora

+420 553 630 630 obchodni@abel.cz

Jsme tu pro Vás

Nevíte si s něčím rady?
Neváhejte nás kontaktovat.

SUPPORT PERSON'S PHOTO

ABELman

Moje ABEL podpora

+420 553 630 630 obchodni@abel.cz

Proč mizí barvy při černobílém tisku na barevné laserové tiskárně?

…a jak jejich spotřebu omezit na minimum

Tisknete převážně černobíle s vidinou toho, že ušetříte na barevných náplních. I přesto vám ale toner v barevných náplních stále dochází. Jak je to možné? Děláte něco vy špatně při nastavení tisku? Nebo je to princip fungování tiskáren, který prostě nejde obejít? A jak jsou na tom se spotřebou barev laserové a inkoustové tiskárny?

Laserovka: Tiskne černobíle, a přitom barevně

Laserové tiskárny jsou oblíbené pro svoji vysokou rychlost tisku, nízké náklady na každou stránku i možnost tisknout v opravdu velkých objemech bez přehřátí. Nesou si s sebou ale jeden šrám na kráse: i když u barevné laserové tiskárny zvolíte, že chcete tisknout jen černobíle, tiskárna stejně využije drobné množství barevných tonerů. Důvodem je roztočení všech barev toneru při tisku, při kterém se tak odsype trocha toneru ze všech barev.

Stejně tak si tiskárna “sosne” z každé barvy i při kalibraci. Ta se provádí automaticky, většinou po zapnutí tiskárny, a také v pravidelných intervalech nastavených výrobcem. Pokud tedy budete tiskárnu méně vypínat a zapínat, můžete ušetřit barevný toner aspoň touto cestou. Pokud víte, že se bez barevného tisku opravdu obejdete, je řešením zakoupit pouze černobílou laserovou tiskárnu a s plýtváním barev si tak nemusíte dělat starosti.

Inkoustové tiskárny se neobejdou bez čištění trysek

Každým vypnutím a zapnutím inkoustové tiskárny dochází k pročištění trysek v tiskové hlavě. Což je sice bohulibá a z hlediska údržby nezbytná činnost, ale taky to s sebou nese právě spotřebu barevných inkoustů. Kromě toho se tiskárny pročišťují periodicky v předem stanovených časech, což přináší další spotřebu barvy. 

Obejít tento krok ale nedoporučujeme ze 2 důvodů:

  • při nečištění trysek může dojít k jejich ucpání a trysky budou potřeba “protáhnout”. A při tom spotřebujete mnohem více inkoustu než při běžném čištění;
  • “protáhnutí” ale někdy nestačí a musí dojít k výměně tiskové hlavy. A právě tisková hlava je jednou z nejdražších částí tiskárny a taky jednou z nejsložitějších na výměnu.

Cesta za úsporou nákladů se tak může rázem změnit v trable s celou tiskárnou a ve finále i s mnohem vyššími náklady.

3+1 tip, jak šetřit barevné náplně na inkoustové tiskárně

Nevěšte hlavu, ušetřit na barevných tonerech můžete díky několika šikovným tipům, které jsme pro vás sepsali.

  1. Nastavte si černobílý tisk: díky tomu můžete maximálně eliminovat použití barevných odstínů, i když bez minima barvy se neobejde téměř žádný dokument.
  2. Snižte kvalitu tisku: pokud nepotřebujete dokonale ostrý výtisk, snižte kvalitu tisku na minimum - na tzv. úroveň Koncept. Dokumenty zůstanou stále bez problému čitelné a vy ušetříte inkoustovou náplň.
  3. Nevypínejte tiskárnu: po každém zapnutí totiž dojde k pročištění trysek a tím ke zbytečné spotřebě inkoustu. Tiskárnu se proto snažte příliš často nevypínat a raději ji nechte v tzv. stand-by režimu.

Dvakrát měř, jednou řež - nečekaně to platí i u tiskáren. Před každým tiskem si zkontrolujte, že máte opravdu na tiskárně nastavený černobílý tisk s poznámkou “Tisknout v odstínech šedé”. Jen tak budete mít totiž jistotu, že nebudete plýtvat barvami a tiskárna pro tisk využije jen černý inkoust.