Jsme tu pro Vás

Nevíte si s něčím rady?
Neváhejte nás kontaktovat.

SUPPORT PERSON'S PHOTO

ABELman

Moje ABEL podpora

+420 555 333 486 eshop@abel.cz

Jsme tu pro Vás

Nevíte si s něčím rady?
Neváhejte nás kontaktovat.

SUPPORT PERSON'S PHOTO

ABELman

Moje ABEL podpora

+420 555 333 486 eshop@abel.cz

Jak rozumět skenerům?

Skener, nezbytný nástroj pro digitalizaci dokumentů, fotografií a dalšího grafického materiálu, se stal běžnou součástí jak domácností, tak profesionálních pracovišť.

Rozlišení – klíčový parametr každého skeneru

Rozlišení skeneru popisuje to, jak „jemně“ a věrně je schopen nasnímat danou předlohu. U skenerů se obvykle udávají 2 hodnoty a označují se zkratkou DPI (např. 600x1200 DPI). Pro zjednodušení si stačí zapamatovat, že důležitá je první hodnota a druhá musí být stejná nebo vyšší. A jak vysoká má první hodnota být?

  • běžné dokumenty - 300 DPI
  • fotografie - 1200 DPI
  • poloprofesionální využití v grafice - 6000 DPI a více

Je důležité si uvědomit, že rozlišení jde ruku v ruce s rychlostí snímání a také následnou prací s naskenovanými dokumenty. Čím vyšší DPI, tím je větší výsledný soubor v počítači a tím pomaleji probíhá vlastní skenování.

Jaké jsou typy a možnosti skenování?


Skenování z plochy

Základní skenování umožňující skenování pouze jedné strany plochého dokumentu (1 dokument, fotografie, negativ, diapozitiv…). Samozřejmě lze ručně skenovat více stran a ty následně v počítači sloučit do jednoho dokumentu.


Průchodové skenování

Skenování více listů najednou – skener si „podá“ list podobně jako tiskárna a naskenuje ho. Pokud je v podavači více listů, podává si jeden po druhém, dokud není zásobník prázdný. Standardně se předpokládá pouze jednostranné skenování.




Duplexní skenování

Skener si podá a naskenuje jednu stranu, pak dokument otočí a naskenuje druhou stranu. Tato varianta je pohodlnější pro manipulaci a rychlejší než ruční skenování druhé strany. Je o něco dražší než jednostranný průchodový skener.


Jednoprůchodové skenování

Skener při jednom průchodu naskenuje najednou obě strany dokumentu. Je nejrychlejší, ale také dražší. Konstrukčně jde o dva skenery postavené proti sobě.




Bezkontaktní skenování

Jedná se o fotoaparát, který na podložce fotí předlohy, které nelze umístit do běžného skeneru. Obvykle se jedná o svázané dokumenty (knihy) nebo různé předměty. Bezkontaktní skener bývá doplněn o software, který dokáže dle umístění dokumentů na podložce skeneru odstranit ze skenů jejich prohnutí nebo zakřivení, případně prsty uživatele, který drží stránky apod. Bezkontaktně můžete skenovat také s chytrým mobilem a aplikací ke skenování.