Týdeník Region (1999/11)

Jistě jste to již někdy zažili na vlastní kůži. Pracujete na počítači, tisknete na tiskárně něco důležitého a najednou tiskárna přestane tisknout, protože došel inkoust. Co uděláte? Běžíte do nejbližší prodejny, kde si chcete koupit kazetu novou. Když Vám prodavač sdělí cenu 1200 korun, pokouší se o Vás infarkt, ale na výběr moc nemáte. Opravdu nemáte?

Tisknete kvalitně a přitom ušetříte

Určitě jste to už někdy zažili na vlastní kůži. Pracujete na počítači, tisknete na tiskárně něco důležitého a najednou tiskárna přestane tisknout, protože došel inkoust. Co uděláte?

Běžíte do nejbližší prodejny, kde si chcete koupit kazetu novou. Když Vám prodavač sdělí cenu 1200 korun, pokouší se o Vás infarkt, ale na výběr moc nemáte. Opravdu nemáte?

Kdo z Vás byl na výstavě INVEX 99 v Brně, nemohl přehlédnout stánek ani nabídku opavské firmy ABEL. Ta se zabývá již 10 let mimo jiné také renovací kazet pro laserové, jehličkové a inkoustové tiskárny a elektronické psací stroje. Zdá se, že o tuto službu je velký zájem, protože před expozicí firmy ABEL byla stále tlačenice. Položili jsme tedy řediteli firmy ABEL, panu Milanu Mačugovi několik otázek.

Co to je vlastně renovace kazet a co nám, jako uživatelům, tato služba vlastně přináší?

Představte si, že máte na stole inkoustovou tiskárnu, třeba nejvíce rozšířenou Hewlett Packard 690C. Uvnitř je jedna černá a jedna barevná inkoustová kazeta. Pomocí této kazety tisknete na papír a když v ní dojde inkoust, obvykle ji vyhodíte do koše. Tato kazeta však není zničená, jenom v ní došel inkoust. Pokud tedy tuto kazetu nevyhodíte, ale donesete do naší firemní prodejny, bude předána technikům, kteří ji na speciálních strojích vyčistí a naplní. Potom kazeta, pokud Vámi není poškozená mechanicky nebo nemá elektrický defekt, projde náročnými testy tisku a pokud vyhoví našim požadavkům na kvalitu, je Vám předána zpět k dalšímu použití.

Jakou částku v tomto případě platí zákazník?

Když si někde koupíte novou kazetu, přijde Vás většinou na více než 1000 Kč v cenách bez DPH. Renovace této kazety u naší firmy stojí 490 Kč, tedy méně než polovinu ceny. To proto, že jste si již „hlavní“ cenu zaplatili, když jste si koupili novou kazetu.

Je tisk za tuto cenu po renovaci stejně kvalitní, jako u originální kazety?

Je rozdíl, když tisknete doma nějaký ne příliš důležitý dokument nebo je tiskárna umístěna například v bance, kde stojí fronta lidí. Kazeta prostě musí tisknout spolehlivě.

Tisk renovované kazety musí být stejně kvalitní jako u nové kazety, jinak by neměla tato služba význam a naše firma by dříve nebo později ztratila všechny své zákazníky, kteří jsou v tomto ohledu velmi nároční a nekompromisní.

Byl na výstavě INVEX o Vaši službu zájem?

Upřímně řečeno, zájem o renovaci na výstavě INVEX překonal všechna má očekávání. Určitě je to zejména tím, že nejen lidé, tedy soukromé osoby, ale i podniky začínají šetřit, a také tím, že se začínají uplatňovat velké sankce za vyhazování vypotřebovaných kazet do odpadu. Za toto se podnikům mohou uložit až stotisícové pokuty. Velký podíl na zájmu o naše služby má i ten fakt, že jako jediná firma v České republice poskytujeme opravdu komplexní služby, tedy renovaci jehličkových, inkoustových a tonerových kazet. Pokud zákazník renovaci z jakýchkoli příčin nechce využít, nabízíme mu ekologickou likvidaci těchto kazet. Navíc tyto služby poskytujeme již více než 10 let. Takovou dlouhou praxí a širokým sortimentem se dnes nemůže pochlubit žádná z firem v České nebo Slovenské republice nabízejících, jako naše firma, službu renovace kazet.

Je konkurence v oblasti renovace kazet veliká?

Samozřejmě že ano. V tomto oboru podnikání však platí, že ten, kdo nemá dostatečné technické znalosti, probíhající výzkum a vývoj a dostatek lidí, dříve nebo později omezí sortiment služeb nebo se mu začne snižovat kvalita, protože přestane zvládat při prvním menším technologickém problému vyřizování zakázek. Firmy tedy vznikají a zanikají. Některé z nich „stihnou“ poškodit jméno této služby. Naše firma má svou pozici právě z důvodu velkého technického zázemí, konstantní kvality a dostatečného počtu kvalitních a technicky zdatných pracovníků silnou a stabilní. Tato pozice se také nedá získat za dva nebo tři roky. Je to desetiletá mravenčí a trpělivá práce.

Je proces renovace kazety náročný nebo se jedná o něco, co zvládnu doma?

Odpověď je velmi jednoduchá. Je Vaše tiskárna, kterou máte na stole, něco, co si vyrobíte nebo opravíte doma? Taková je i Vaše kazeta. Některá má jednoduchý mechanismus, jiná kazeta je technický zázrak. Porovnal bych práci našich techniků s prací hodináře. Každá kazeta je originál a máme-li docílit maximální kvality tisku a spolehlivosti v chodu, musí mít technici zkušenosti, praxi a k dispozici neustále probíhající výzkum a vývoj. Mnoho činností svěřujeme strojům. Kazeta musí být naplněna na správnou váhu a musí mít vyměněny všechny díly, které ovlivňují konečný výsledek. Tohoto nejde docílit bez přesných strojů a zařízení. Takže – doma nikoliv.

Všímám si Vaší inzerce v tisku na nové pracovníky. Proč tak často inzerujete?

Jsem velmi rád, že mi pokládáte tuto otázku. Tuto otázku mi v posledním období položilo více lidí a všichni se ptali, zda z naší firmy odchází tolik lidí, když stále inzerujeme? Opak je pravdou. Naše firma je dlouhodobě úspěšná a proto se rozrůstá. Za poslední tři roky naše firma přijala 62 nových zaměstnanců a odešli 4 pracovníci. To je poměr, který považuji za více než uspokojivý, protože ne každému práce sedne napoprvé. Je to mimo jiné také známka toho, že firma nejen o své lidi pečuje a váží si jejich práce, ale také, že je vybírá velmi svědomitě. Nenabíráme totiž lidi nárazově, ale skutečně podle potřeby. Na každý konkurs se nám hlásí stovky uchazečů a 90 % z nich je skutečně kvalitních, toužících po práci a nešťastných ze své situace. Rádi bychom dali práci všem. Bohužel, není to v našich silách.

Údajně přijímáte pouze nekuřáky a máte vysoké nároky na lidi?

Ano a věřím, že omezení žadatelů o zaměstnání pouze na nekuřáky nikdo nebude posuzovat jinak, než jako snahu o zachování příjemného pracovního prostředí pro ostatní, tedy nekuřáky. Je to naše vnitrofiremní pravidlo od začátku vzniku firmy. Kdo se chce stát našim zaměstnancem, bude muset pro to něco udělat, když kouří. Je to těžké, přestat kouřit, ale ne nemožné, když máte opravdu zájem pracovat někde, kde je tato podmínka vyžadována. Je to podmínka plynoucí mimo jiné také z důvodu splnění podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví našich pracovníků.

Pokud jde o naše vysoké nároky na lidi, rád bych řekl, že jsou to naše standardní požadavky na lidi, kteří byli ale mnohdy zvyklí na jiné pracovní „vytížení“ jinde. Po příchodu do naší firmy se seznámí s vnitrofiremními pravidly a požadavky a jeho vedoucí je zodpovědný za pomoc, kterou mu poskytne v začátcích, aby neudělal nějakou chybu. Ano, pokud se podívám na jiné firmy, jsou to vysoké nároky. Pokud se podívám dovnitř naší firmy, jsou to zcela normální požadavky, které je potřeba splnit, aby firma mohla růst a aby mohla kvalita naší práce firmu reprezentovat. Předpokládám, že se lidem pak pracuje i lépe, když za sebou vidí kus práce, kterou provedli kvalitně a svědomitě a za kterou se tedy rozhodně nemusí stydět.

Jaké jsou plány Vaší firmy do budoucna?

Firma ABEL měla vždy na prvním místě péči o své zaměstnance. Z hlediska podnikání se na veřejnosti firma ABEL snaží prezentovat jako firma, která přináší řešení budoucího velkého problému, který se zdánlivě týká pouze těch, kteří mají na svém stole nějakou tiskárnu. Pokud však svou kazetu, která může obsahovat škodlivé látky, odhodíte do popelnice a ta se pak vyveze na volnou skládku, stává se tato kazeta problémem všech, tedy i těch, kteří tiskárnu nemají, protože škodliviny potom třeba proniknou s deštěm do spodních vod. Těžko pak říci, z čeho si doma vlastně vaříte kávu, máte-li studnu.

Proto je cílem naší firmy budovat v lidech pocit spoluzodpovědnosti, který mohou v sobě probudit ve chvíli, kdy se rozhodují, co s kazetou udělají, když dopíše a to bez ohledu na to, zda renovace je levnější nebo ne. Mohou ji k naší firmě donést k renovaci nebo předat k likvidaci. Některé kazety také vykupujeme. Jednou také možná přijde doba, kdy renovovaná kazeta bude stát stejně jako kazeta nová a jejich přístup by se ani tehdy neměl změnit. Naším dlouhodobým cílem je získat na území České a Slovenské republiky maximální počet spokojených zákazníků a poskytovat jim kvalitní služby tak, aby již našimi zákazníky zůstali stále. Prozatím se nám tento cíl daří splnit bezezbytku. Jsou to tedy nakonec spokojení zaměstnanci a spokojení zákazníci, kteří tvoří největší bohatství jakéhokoliv a tedy i našeho podniku. To je náš opravdový a dlouhodobý cíl.


Informační materiály

Katalog ke stažení Na základě vašeho požadavku vám budou zcela zdarma zaslány kompletní materiály o naší společnosti zahrnující ceníky, detailní informace o společnosti a smlouvu o dílo.

Stáhnout katalog Zaslat materiály poštou