Týdeník Office

Ten, kdo vyhazuje svou inkoustovou náplň do odpadkového koše, dělá v zásadě dvě základní chyby:

  • vyhazuje do koše své peníze
  • při své pohodlnosti vůbec nemyslí na zadní kolečka z pohledu ekologie

Základní fakta

Podle informací časopisu Recharger byl podíl firmy Hewlett Packard na trhu s inkoustovými tiskárnami již v roce 1995 většinový. Tento časopis odhadoval, že za dva roky, tj. v roce 1997 se prodá celosvětově nových inkoustových náplní pro tiskárny za více než 10 miliard dolarů. V analýze tohoto časopisu se již v roce 1995 také objevila prognóza s grafem do roku 2000, ze kterého vyplývá, jak bude vypadat svět z pohledu použití jednotlivých principů tisků. Do roku 2000 se má velmi omezit tisk na jehličkových tiskárnách, absolutní, s ničím neporovnatelnou expanzi má prožívat inkoustový tisk, na druhém místě jsou černobílé laserové tiskárny a stoupat má také použití barevných laserových tiskáren, protože bude klesat jejich prodejní cena.

Pokud se rozhlédneme kolem sebe, vidíme, že odhady tohoto časopisu nebyly přehnané a že technický rozvoj v oblasti inkoustových náplní právě nyní prožívá nebývalou expanzi. Dá se říci, že inkoustový tisk si pro svou kvalitu začíná získávat stále větší oblibu a respekt ve všech oblastech a cena inkoustové tiskárny začíná být přístupná už i pro použití v domácnosti.

Jak to vlastně funguje?

Budete až překvapeni, jak jednoduchý je vlastně princip tisku u Vaší inkoustové tiskárny, a zároveň ucítíte posvátnou úctu ke konstruktérům, kteří vyvinuli něco tak dokonalého a jemného, jako je tryskový systém tisku.

Jsou různé principy tisku. Tepelný, piezoelektrický a mnoho dalších. Pro pochopení principu tisku si vezmeme za příklad kazetu pro tiskárny HP, řady DJ-500 s označením HP 51626.

Tato kazeta tiskne černým inkoustem, má v dolní části 48 trysek, které jsou tenčí, než lidský vlas. Ke každé této trysce je přiváděn inkoust. Pod každou tryskou je malé topné tělísko. Kazeta tiskne tak, že zahřátím inkoustu pomocí tohoto topného tělíska se inkoust dostane nad bod varu, vznikne přetlak, který vystříkne ven jednu miniaturní kapku inkoustu. Na toto topné tělísko byste se ovšem museli dívat mikroskopem, abyste ho viděli, tak je malé.

Aby vzniklo písmenko, musí tato tryska vystříknout takových kapek až 6000 za vteřinu. Tělísko se tedy musí zahřát a zchladnout až 6000 krát za vteřinu. Úžasné, nebo snad ne? Odborníci na technologie přitom předpokládají, že počet kapek za sekundu a tím i rychlost tisku, bude co nevidět desetinásobná při ještě vyšší kvalitě tisku ! Také cítíte to lehké mrazení v zádech a posvátnou úctu k tak jemné technologii a jejím tvůrcům?

A co s náplní po dotisknutí?

V návodu firem vyrábějících inkoustové tiskárny se dočtete, že nejlepších výsledků tisku dosáhnete pouze s originálními kazetami těchto firem. Máte tedy kupovat vždy kazetu novou. Nelze, než s tímto názorem souhlasit. Výrobce si nemůže dovolit vyrábět tiskárny, které netisknou dobře. Výzkum a vývoj výrobce jistě dlouho, trpělivě a s obrovskými náklady pracoval na vývoji nejlepšího inkoustu tak, aby tisk byl brilantní, černý a ostrý. V žádném případě se podle příručky výrobce nedoporučuje renovace a už vůbec ne, aby jste se snad snažili inkoust doplňovat sami! Podívejme se na to opět očima časopisu Recharger. Ten odhaduje, že od roku 1995 do roku 2000 vzroste renovace inkoustových kazet o téměř 700 % a celosvětový finanční obrat jen v oblasti renovace inkoustových kazet bude více než 5,5 miliard(!) dolarů. Nedivme se tedy výrobcům inkoustových tiskáren, že absolutně nepodporují renovaci a že mají kopřivku z firem nabízejících renovaci jejich nových kazet. Kdo renovuje, ten přeci nekupuje nové náplně. A kdo vyrábí nové náplně?

Ale teď vážně …

Vraťme se k situaci, ve které se dnes a denně ocitají statisíce nás. Vaše náplň pro Vaši tiskárnu řady DJ-500 prostě dotiskla a je prázdná. Je zničená a nepoužitelná? Musím vždy kupovat náplň novou? Záleží na tom, čemu dáváte přednost. Pokud jste movitější a pohodlnější typ člověka, vyhoďte ji do koše, máte-li to svědomí. Nakonec, dnes již koupíte kdekoliv novou v průměru za 900 Kč. Jste-li racionální typ a myslíte-li také na přírodu, máte dvě základní možnosti – doplňte si inkoust sami tzv. refill kitem, což jsou zpravidla dvě injekční stříkačky s inkoustem a návodem k použití za cenu v průměru okolo 290 Kč, nebo použijte profesionální renovaci u některé z firem, které se této činnosti věnují delší dobu a nabízejí patřičné záruky za cenu okolo 360 Kč – vše bez DPH. Pokud použijete refill kit, víme z vlastní praxe, že budete schopni obnovit 3–5 kazet z 10 a šance na obnovení kazety se snižuje řádově v případě, že inkoust nedoplníte ihned, ale až například druhý den nebo později. Pokud se Vám nepodaří náplň zprovoznit, máte zakoupením refill kitu čistou finanční ztrátu a jdete si koupit náplň novou za 900 Kč.

A proč Vám Vaše náplň mnohdy nebude při ručním plnění fungovat? Jednoduše proto, že kazeta, byť se zdá jednoduchá, je ve skutečnosti velmi jemný systém, který je třeba přesně nastavit. Motor auta také můžete sami nastavit „od oka“ a v mnoha případech i poběží, nebo si jej necháte nastavit odborně s diagnostikou tlaků a plnění a pak i výsledek a výkon bude maximální. Ano, asi to nebude tak levné, jako když to uděláte sami. Pokud však u kazety nebudou nastaveny definované tlaky, resp. podtlak, buď bude téct, nebo nebude tisknout.

A jaký že to používáte inkoust?

Budete se asi divit, ale jeden z důvodů, proč Vaše kazeta netiskne, tiskne s proužky nebo teče může být právě nesprávný inkoust. On totiž neexistuje univerzální inkoust, kterým lze plnit všechny kazety, jednoduše proto, že každá kazeta má jiný průměr trysek, jiný typ tisku, a proto potřebuje i jinou hustotu a typ inkoustu. Jeden inkoust je založen na vodní bázi, jiný je pigmentový. Víme z vlastního výzkumu, že když někdy smícháte dva různé inkousty, stane se, že se srazí. Někdy tato chemická reakce přijde až za dva týdny po smíchání, a to se pak těžko hledá příčina, proč kazeta netiskne. Z toho plyne, že pokud již využíváte renovaci, měli byste ji využívat stále jen u jedné firmy, aby bylo zajištěno, že je používán stále stejný inkoust. Tato firma ale také musí dodržet zásadu, že starý inkoust, který v kazetě zbyl, vysaje a napustí do kazety inkoust jen jednoho druhu. Jen tak může být tisk 100% kvalitní.

Výrobce varuje – renovací a plněním kazet ztrácíte záruku!

Zde dáváme plně za pravdu výrobci a potvrzujeme jeho slova a prohlášení, že pokud kazeta vyteče například do elektroniky tiskárny a způsobí její poškození, uhradíte v plné výši její opravu, byť by byla v záruce. Výrobce přece nebude platit za amatérský přístup toho, kdo provádí renovaci. Pokud plníte kazetu sami, je to plně Vaše riziko, protože samozřejmě při plnění refill kittem ušetříte.

Ušetříte? Těžko říci. Riziko vytečení inkoustu při nesprávně nastaveném podtlaku je značné, nakonec, nebyl jste to právě vy, kdo si zničil při první renovaci „refillem“ kalhoty, košili a koberec ? Nicméně, jste-li s refillem spokojeni a umíte to, je to nejšetrnější způsob, jak Vaši kazetu renovovat za nejnižší možnou cenu.

Lépe u odborníků …

Je mnoho firem, které dnes nabízejí renovaci inkoustových kazet. Některé to dělají velmi dobře, některé kazí těm ostatním jméno, protože jejich jedinou investicí je injekční stříkačka nebo v lepším případě stroj, který umí kazetu naplnit, ale ne už vyčistit a nastavit tlaky a spoléhají na to, že než zcela vyčerpají zásobu důvěřivých, bude to nějaký čas trvat a za tu dobu budou takříkajíc „v balíku“.

Dnes a denně se pak setkáváme s podobnou reakcí u zákazníků, kterým tuto službu nabízíme poprvé: „Jó – renovace? Děkuji, už jsem vyzkoušel…“ Naštěstí – nikdo z nich nikdy neodmítl naši nabídku na první renovaci na zkoušku zcela zdarma, když navíc garantujeme, že v případě poškození tiskárny naší kazetou uhradíme opravu. Konkurence nás stojí vždy nějaké ty zbytečné peníze navíc, zvlášť ta, které se obvykle moc nedaří a tak nahrazuje kvalitu například dumpingovou cenou. Nakonec, má z čeho. Přece neinvestovala do technického vybavení. Pokud Vám navíc nenabízí úhradu případných škod, zdá se, že riziko je pro Vás příliš vysoké.

Co to je vlastně renovace?

Pokud si myslíte, že největším problémem je dostat do kazety inkoust, mýlíte se. Jak jsme si již řekli, kazeta má 48 a více trysek. Průměr otvoru u každé trysky je menší, než lidský vlas – a v tom je problém. Pokud například opláchnete trysky pod silným proudem vody z vodovodu, částečky a minerály obsažené ve vodě mohou trysky spolehlivě ucpat. Dírku menší než je průměr lidského vlasu – tu neprovrtáte. Druhým problémem je přirozená vlastnost inkoustu tvořit krystalky – jako kamenná sůl. V mnoha případech se Vám může na tryskách objevit i to, co vidíte na tomto obrázku :

Jestli si ale myslíte, že takovouto náplň nelze opakovaně obnovit, jste na omylu. Renovace tedy není jen doplnění inkoustu do náplně, ale mimo jiné úkony i vyčistění trysek a ověření kvality a funkce topných tělísek. Pak musí ještě náplň projít testy tisku, musí se očistit, zabalit do přepravního obalu a navíc – každý zákazník musí dostat opět zpět vždy tu svou kazetu. Nejhůře se renovují kazety, které prošly ultrazvukovým čistěním.

Jak šel vývoj renovace

Začalo to injekční stříkačkou s inkoustem plněným do kazety ručně. Úspěšnost byla cca 30–50 % a počet renovací u jedné kazety 6× a více. Byl to a také je nejlevnější a pro kazetu technicky velmi šetrný způsob, avšak s malou úspěšností. Poté vešly do světové módy na krátkou dobu ultrazvukové čističky s principem chvění částeček obsažených v kapalinách při kmitočtu 20 kilohertz – používají se například na čistění brýlí a šperků. Účinnost renovace se sice zvýšila až na 60 %, to znamená, že šest z deseti kazet šlo obnovit. Velmi záhy se však zjistilo, že jde o velmi agresívní čistění a již první aplikace ultrazvuku poškodí topná tělíska kazety natolik, že při druhé aplikaci ultrazvuku upadnou. Jedná se o velmi levný (pro renovátora) ale také velmi nešetrný způsob renovace s velmi malou účinností a velkými následky pro zákazníka, neboť náplň se tímto nevratně poškodí. Bohužel, tento způsob dnes v ČR používá mnoho firem nabízejících renovaci. Důsledek poznáte snadno. Při tisku bude vznikat moaré, to znamená, že pokud se podíváte na písmenko, bude kolem něj obrys, který tam nemá být – vzniklý ústřikem trysky do strany. To proto, že agresívní čistění chvěním pravděpodobně deformovalo topné tělísko nebo okraj trysky a inkoust není vystříkáván kolmo, ale do strany. To, že na Vaši kazetu byl použit ultrazvuk, poznáte také podle toho, že ji většinou nelze renovovat více než 2× a nebo přestane tisknout, i když má ještě inkoust. To se samozřejmě může stát vyjímečně i u nové kazety, ale u renovace ultrazvukem je to spíše pravidlo. Dalším způsobem pročistění trysek je aplikace tzv. zázračných vodiček. V mnoha případech se skutečně podaří tekutinou nakapanou na trysky krystalky inkoustu rozpustit. Tento způsob je však časově náročný a výsledek je nejistý. Častokrát také tyto vodičky obsahují agresívní rozpouštědla, která odleptají a zvětší otvor trysek a kazeta pak teče, protože neudrží tlak inkoustu.

A vývoj renovace dnes?

Nejmodernější způsob čištění trysek dnes využívá šetrného proplachování trysek horkou vodou nebo párou. Tento proces je řízen mikropočítačem při přísně definovaných podmínkách, časech a tlacích. Tento stroj je také cenově méně dostupnější, protože jeho prodejní cena je podle účinnosti až přes milión korun. Takový stroj také používá naše firma. Nicméně účinnost je úctyhodná, pro první renovaci se pohybuje v okolí až 97 % – tedy téměř deset náplní z deseti se podaří při první renovaci obnovit. Při druhé a dalších renovacích tento poměr samozřejmě klesá s tím, jak se opotřebovávají topná tělíska. Z praxe však vyplývá, že při tomto způsobu lze renovovat náplň v průměru i více než 6×. Co je to onen průměr? Některou 10×, jinou 2× – bohužel … Nicméně, chce-li někdo provádět renovaci jemně a šetrně, s velkou účinností a s důrazem na spokojenost zákazníka, musí investovat.

Je tedy tisk po renovaci kvalitní?

Vše samozřejmě nakonec zhodnotíte sami, pokud si vytisknete s renovovanou náplní první tiskovou stranu a srovnáte tento tisk s tiskem originální náplně. Toto bych nakonec doporučoval každému. Chcete-li však opravdu otestovat renovovanou náplň, naplno v nejhorších podmínkách, vytiskněte zcela plnou černou stranu a pokud to umíte i vzorky šedé od 10 do 100% černé. Vytiskněte si také nějaký obrázek.

Pokud je použit nesprávný inkoust, plně černá strana bude šedá, v tisku budou nepravidelné čárky nebo budou vidět bílé linky. Pak při tisku např. ve Windows budou tyto chyby vidět při tisku tučným nebo větším písmem. Při tisku v DOSu v T602 se tiskne nenáročnou tenkou grafikou a nemusí se tento problém projevit tak výrazně. Pokud bude inkoust dobrý, zcela jistě to poznáte a oceníte. Některé typy inkoustů mají dokonce černější a kontrastnější tisk než originál. Ne každý černý inkoust se však snáší s barvou.

Jak je to s barevným tiskem?

Nevěřili byste, že pomocí kombinace tří barev a černé můžete vytvořit více než 16 miliónů barevných kombinací. Jedním z nejpoužívanějších barevných standardů je standart CMYK, který určuje barvy podle míchání barev Cyan, Magenta, Yelow a jejich Kontrast pomocí barvy Black.

Chcete-li například vytisknout něco červeně, bude to v normě CMYK vyjádřeno parametry 0,100,100,0 a vyřízeno tak, že se nejprve čtvereček vytiskne fialovou ve 100% krytí a pak se přestříkne žlutou ve 100% krytí a vznikne tak červená. Modrá a černá není použita. Obecně řečeno, smícháte-li litr fialového inkoustu s litrem žlutého, vznikne červený, a tak můžete namíchat jakoukoliv barvu.

Jdou barevné kazety renovovat?

Pokud se otázky renovace týče, je zde jeden základní problém a z něj vyplývají další. Firma HP, Canon a další investovali do vývoje barevných inkoustů opravdu hodně a umí to. Barevný inkoust, takový, aby se nerozpíjel a byl barevně věrný, umí vyrobit nebo napodobit nemnoho jiných výrobců. Protože je v kazetě jen několik mililitrů barevného inkoustu, dá se kazeta renovovat poměrně levně a firmy nabízející na našem trhu renovaci barevných náplní se dnes předhánějí ve své nabídce.

Háček je však v tom, že není problém kazetu naplnit a oživit, ale zajistit, aby se tisk nerozpíjel při vzájemných kombinacích těchto tří barev a při jejich další kombinaci s černou při polotónech. Vytiskněte obrázek, třeba motýla, a tisk bude uspokojivý. Vytiskněte si ale své logo, například žluté písmo na černém podkladě, nebo jinou kombinaci barev tak, aby se setkaly v obrysech, a budete mnohdy nepříjemně překvapeni. Tyto testy nemají firmy nabízející renovaci rády a pokud Vám předkládají testy svých tisků, tak nejraději v obrázcích, kde se kapky různých barev setkávají spolu málo – ale kdo dnes tiskne jen obrázky? Takové testy jsou neprůkazné.

Vy přece potřebujete většinou tisknout své propagační materiály nebo hlavičkové papíry se svým logem a ne obrázky s motýly. Když se Vám při tomto testu začnou barvy vzájemně rozpíjet nebo kazeta předčasně přestane psát, vraťte kazetu této firmě s ukázkou špatného výsledku. Pomůžete jí, aby pokračovala ve svém vývoji, a jednou jistě bude mít inkoust, který se nerozpíjí a kazetu, která tiskne jako originální.

Buďte přísní, protože nabízet tuto službu bez záruky kvalitního tisku není seriózní a jen Vaše reakce a vysoké nároky mohou pomoci vytřídit „garážovníky“.

Pozor na druh papíru!

Pokud se Vám tisk bude rozpíjet, nemusí být vždy chyba na straně renovace. Na špatném papíru se Vám bude rozpíjet i tisk s originální náplní. Chcete-li, aby Vaše inkoustová tiskárna tiskla opravdu kvalitně, věnujte druhu papíru zvýšenou pozornost. Papír pro tisk na inkoustovou tiskárnu bývá obvykle o 10–20 % dražší, pokud však budete tisknout na obyčejný xeroxový papír a vyzkoušíte papír pro inkjet, budete šokováni změnou kvality tisku! Je to taková malá alchymie.

Většinou navíc musíte vyzkoušet i více druhů papírů pro InkJET a vybrat si ten s nejlepšími výsledky pro danou kazetu. Tisknete-li například tiskárnou Canon na nejkvalitnější Premium InkJET papír, určený například pro HP, klidně se může rozpíjet bez ohledu na svou cenu.

Neplatí, že nejdražší papír je ten nejlepší. Firma nabízející renovaci proto většinou i doporučuje nebo prodává papír vhodný pro ověřený a kvalitní tisk.

Nenechejte se strašit výrobci !

Abychom Vám dokázali, že takové malé strašení výrobců prohlášeními „Nedotýkejte se v žádném případě trysek“ a podobnými nemusí být vždy ve váš prospěch, dáváme Vám následující tip, který Vás ochrání před zbytečným kupováním nových kazet.

Když kazeta přestane psát a je uvnitř inkoust …

Obvykle je to Váš konec a běžíte koupit novou kazetu za 900 Kč, když se Vám nepodaří podle příručky kazetu roztisknout obslužným programem pro čištění trysek.

Náš „úsporný“ tip pro Vás zní:

Pokud kazetu necháte déle mimo tiskárnu a zaschnou trysky, kápněte na celou oblast trysek (zlatý plíšek) 1–2 kapky vody a nechejte 2 minuty kazetu otočenou tryskami nahoru. Pak ji otočte a přiložením trysek o ubrousek udělejte 20 větších černých loužiček. V 99 % případů bude kazeta opět psát a ušetřili jste až 900 Kč. Tento návod na roztisknutí funguje pro kazety HP, stejně jako Canon a jiné. Škoda, že se výrobci ve svých návodech jak postupovat při problémech s tiskem, takovýmto radám vyhýbají.

A na závěr – úplná a definitivní pravda o renovaci …

Pokud jde o to, abyste poznali úplnou pravdu o renovaci, nezbude Vám, než abyste využili nabídky některé z tuzemských firem, které tuto službu nabízejí.

Nenechejte se odradit, když to napoprvé u jedné z firem nevyjde a nebudete spokojeni. Dejte šanci dalším, které to jistě dělají lépe, když Vám navíc nabídnou, že Vám zaplatí případné škody a vrátí zpět Vaše peníze.

Udělejte přísné testy, tiskněte nejnáročnější tisky a pokud nebudete spokojeni, bez milosti firmě kazetu vraťte, a pokud nebudete ani po další renovaci spokojeni, žádejte zpět své peníze, náhradu své kazety za prázdnou a náklady na poštovné. Jen tak můžete zajistit, aby vývoj v této oblasti pokračoval, aby se oddělili ti, kdo to neumí, a aby tisk byl konstantně vždy k Vaší absolutní spokojenosti. Nakonec, máte-li ušetřit více než 50 %, pak přece stojí za zkoušku renovace, která je u opravdu solidních firem většinou navíc poprvé zcela zdarma.

A zahraničním výrobcům se nedivte, že nemají rádi renovaci a že Vám radí, abyste ji nepoužívali. Nenechejte se však jimi zbytečně strašit. Vaše kazeta snese opravdu hodně, a když vy 50 % ceny ušetříte a navíc dáte práci tuzemské firmě, ta rozvíjí své další aktivity pro Vaše další úspory a oni tratí 100 % ceny, protože jejich novou kazetu pak koupíte jen, když ta stará již nepůjde renovovat.

Bohužel pro ně, bohudík pro vás, vaši kapsu a naši přírodu …


Informační materiály

Katalog ke stažení Na základě vašeho požadavku vám budou zcela zdarma zaslány kompletní materiály o naší společnosti zahrnující ceníky, detailní informace o společnosti a smlouvu o dílo.

Stáhnout katalog Zaslat materiály poštou